Karnisze elektryczne – wymiarowanie

Karnisze elektryczne – wymiarowanie
Wymiarowanie karniszy elektrycznych powinno zostać wykonane przez doświadczonego fachowca, który uwzględni wymagania techniczne tych produktów. W artykule przedstawimy ogólne założenia, które pomocne są przy planowaniu przestrzeni na montaż oraz wyborze parametrów karniszy elektrycznych.

Wnęki ? to od czego zaczynamy.
Zdecydowana większość karniszy elektrycznych montowana jest we wnękach między ścianą a obniżonym sufitem. Klienci i dekoratorzy oczekują, aby były one jak najwęższe. Rolą instalatora lub projektanta jest w tym wypadku właściwe dobranie ich wymiarów co zagwarantuje bezawaryjne działanie systemu.

Regułą jest, że dla pojedynczego karnisza minimalna szerokość wnęki to 10 cm, a dla karnisza podwójnego (na zasłonę i firanę) ? 20 cm. Te wartości należy zweryfikować na miejscu – jeśli na trasie przesuwu zasłon pojawią się elementy utrudniające ich przesuw (np. grzejniki, klamki, klimatyzatory) to wnękę należy odpowiednio poszerzyć.

 

Obszycie tkanin ma wpływ na wymaganą szerokość wnęki.
Powyższe parametry stosowane są dla najpopularniejszych konfekcji w systemie microflex oraz z taśmą marszczącą. Inne wymagania dotyczą zasłon i firan szytych w systemie wave (fali), w którym należy uwzględnić współczynniki falowania, a szerokość niszy na podwójny karnisz może przekroczyć 30 cm. 

Co za dużo to nie zdrowo ? słowem o długości karnisza.
Montując karnisz od ściany do ściany należy przewidzieć boczne dylatacje, które umożliwiają założenie na zakończenia karnisza haków służących do zawieszenie zasłony zakrywającej napęd. Na każdą stronę odstęp powinien wynieść min. 1,5 cm. Reasumując długość zamawianego karnisza powinna być krótsza o 3 cm od długości wnęki. Przesuw Karnisze elektryczne posiadają przesuw jedno- lub dwustronny. Wybór zależy od preferencji klienta, szerokości miejsca na gromadzenie się tkaniny po bokach okna oraz całościowej koncepcji pomieszczenia. Miejsce zajęte przez zasłonę w zależności od typu konfekcji możemy oszacować za pomocą poniższego konfiguratora.
–KONFIGURATOR–

Gdy pojawią się zakręty…
Powyższe uwagi mają zastosowanie do karniszy prostych. W przypadku elementów giętych należy uwzględnić zwiększone tolerancje wymiarowe. Temat wymiarowania karniszy giętych zostanie przedstawiony w osobnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *