4 najważniejsze argumenty za wyborem karniszy elektrycznych.

Wielu z naszych klientów zastanawia się między klasycznym karniszem a systemem z silnikiem elektrycznym. Przedstawiamy poniżej argumenty przemawiające za wyborem tej drugiej opcji.

Komfort.
Karnisze elektryczne z wysokiej jakości tkaniną stanowią kwintesencję dekoracji wnętrza. Zasłonięcie wszystkich okien za pomocą jednego przycisku, a nawet gestu to nie tylko luksus ale przede wszystkim użyteczność. Sterowanie elektrycznie nie ogranicza jednak możliwości ręcznego przesuwu zasłon, a funkcja Touch motion, obecna w większości modeli, inicjuje ruch zasłony po jej szarpnięciu. Wychodząc na balkon lub taras nie musimy, więc szukać pilota lub uruchamiać smartfona – wystarczy przeciągnąć zasłonę o kilka centymetrów, a sama pojedzie dalej.

Bezpieczeństwo.
Złodzieje przyzwyczaili się do zdalnie sterowanego oświetlenia i rolet antywłamaniowych mających sugerować obecność domowników. Ruch zasłon to  doskonały sposób na symulację obecności i odstraszenie nieproszonych gości np. podczas wakacyjnego wyjazdu.

Oszczędność.
Karnisze elektryczne w połączeniu z systemem inteligentnego domu pomagają w optymalizacji kosztów utrzymania komfortu termicznego. Uruchomienie scenariuszy uwzględniających warunki pogodowe oraz pracę karniszy elektrycznych i automatycznych wywietrzników generuje konkretne oszczędności.

Cena.
Karnisze elektryczne w związku z rosnącą popularnością stały się dostępne niemal dla każdego. Ich cena rozpoczyna się od niespełna 1000 zł brutto.

Karnisze elektryczne – wymiarowanie

Karnisze elektryczne – wymiarowanie
Wymiarowanie karniszy elektrycznych powinno zostać wykonane przez doświadczonego fachowca, który uwzględni wymagania techniczne tych produktów. W artykule przedstawimy ogólne założenia, które pomocne są przy planowaniu przestrzeni na montaż oraz wyborze parametrów karniszy elektrycznych.

Wnęki ? to od czego zaczynamy.
Zdecydowana większość karniszy elektrycznych montowana jest we wnękach między ścianą a obniżonym sufitem. Klienci i dekoratorzy oczekują, aby były one jak najwęższe. Rolą instalatora lub projektanta jest w tym wypadku właściwe dobranie ich wymiarów co zagwarantuje bezawaryjne działanie systemu.

Regułą jest, że dla pojedynczego karnisza minimalna szerokość wnęki to 10 cm, a dla karnisza podwójnego (na zasłonę i firanę) ? 20 cm. Te wartości należy zweryfikować na miejscu – jeśli na trasie przesuwu zasłon pojawią się elementy utrudniające ich przesuw (np. grzejniki, klamki, klimatyzatory) to wnękę należy odpowiednio poszerzyć.

 

Obszycie tkanin ma wpływ na wymaganą szerokość wnęki.
Powyższe parametry stosowane są dla najpopularniejszych konfekcji w systemie microflex oraz z taśmą marszczącą. Inne wymagania dotyczą zasłon i firan szytych w systemie wave (fali), w którym należy uwzględnić współczynniki falowania, a szerokość niszy na podwójny karnisz może przekroczyć 30 cm. 

Co za dużo to nie zdrowo ? słowem o długości karnisza.
Montując karnisz od ściany do ściany należy przewidzieć boczne dylatacje, które umożliwiają założenie na zakończenia karnisza haków służących do zawieszenie zasłony zakrywającej napęd. Na każdą stronę odstęp powinien wynieść min. 1,5 cm. Reasumując długość zamawianego karnisza powinna być krótsza o 3 cm od długości wnęki. Przesuw Karnisze elektryczne posiadają przesuw jedno- lub dwustronny. Wybór zależy od preferencji klienta, szerokości miejsca na gromadzenie się tkaniny po bokach okna oraz całościowej koncepcji pomieszczenia. Miejsce zajęte przez zasłonę w zależności od typu konfekcji możemy oszacować za pomocą poniższego konfiguratora.
–KONFIGURATOR–

Gdy pojawią się zakręty…
Powyższe uwagi mają zastosowanie do karniszy prostych. W przypadku elementów giętych należy uwzględnić zwiększone tolerancje wymiarowe. Temat wymiarowania karniszy giętych zostanie przedstawiony w osobnym wpisie.

Karnisze elektryczne – podstawy

Karnisze elektryczne – na drodze do doskonałości.
Zasłony na pilota czy firany sterowane ze smartfona stają się coraz częstszym obrazem w polskich domach i apartamentach. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. Pierwsze karnisze elektryczne pojawiły się w drugiej połowie XX wieku poprzez połączenie szyny sufitowej z silnikiem elektrycznym. Dzisiejsze rozwiązania umożliwiają cichszą pracę, lepsze dostosowanie, uniwersalne opcje sterowania oraz zasilania.

Z czego składa się karnisz elektryczny.
Do aluminiowej szyny prowadzącej zasłonę lub firanę na jednym z krańców dołączony jest silnik elektryczny, który wpinany jest w zakończenie boczne. Przeniesienie napędu następuje przez pasek zębaty który znajduje w komorach karnisza.  Silnik zazwyczaj ma około 35cm wysokości, dlatego powinien znajdować się po stronie gromadzenia się zasłony po otwarciu.  Jest wtedy zakryty przez zbierający się materiał. Elementem ciągnącym są wózek/wózki wraz z metalowym cięgnem, które umożliwiają zajście za siebie materiału po zwinięciu (przesuw dwustronny) lub zakrywa zakończenie karnisza (przesuw jednostronny). Tkanina zawieszona jest na rolkach z oczkiem. Do montażu karnisza służą mocowania obrotowe, typu klik oraz kątowniki, które przeznaczone są do montażu ściennego.

Jaką zasłonę można zawiesić na karniszu elektrycznym?
Na jednym karniszu elektrycznym może wisieć jedna zasłona (przesuw jednostronny) lub dwie zasłony (przesuw dwustronny). Dwie zasłony mogą schodzić się na środku karnisza lub niesymetrycznie.

W podstawowej wersji uzbrojenia tkaniny mogą być uszyte w technologii Microflex lub na taśmie marszczącej. Zasłony i firany Wave (fale) możliwe są do zawieszenia po specjalnej adaptacji rolek z oczkiem – za dopłatą.

Jakie są ograniczenia karniszy elektrycznych?
Szczegółowe parametry są różne dla każdego systemu. Szyny aluminiowe, z których składają się karnisze można łączyć, dlatego maksymalna długość to 12-18m w zależności od systemu. Maksymalny uciąg zasłony to 35-90kg na odcinku prostym. W przypadku karniszy giętych maksymalny uciąg wyznacza się uwzględniając kształt karnisza i jego długość.

Jakie są opcje sterowania?
Najpopularniejszą opcją było początkowo sterowanie podczerwienią podobne do tego w pilotach telewizyjnych, zostało jednak szybko wyparte przez piloty radiowe, które wykorzystywane są do dzisiaj. Niektóre z nich posiadają funkcję programowania czasowego, która umożliwia np. zsynchronizowanie otwarcia zasłon ze wschodem słońca. Wygodnym rozwiązaniem jest tzw. funkcja Touch Motion, która polega na kontynuowaniu ruchu w danym kierunku po szarpnięciu zasłony. Na popularności zyskuje sterowanie z systemów inteligentnego budynku, gdy poza obsługą z przycisku ściennego można kontrolować karnisz z dowolnego miejsca na świecie za pomocą telefonu. To doskonała możliwość symulacji obecności w domu i zmniejszenie ryzyka włamania.

Ile to kosztuje?
Wpływ na cenę ma wiele czynników: model i długość karnisza, rodzaj zasilania i  sterowania. Z dopłatami wiąże się adaptacji do zasłon typu wave oraz wygięcie łuków. Przykładowe ceny za karnisz o dł. 300cm mogą wahać się od 1200-3000 zł brutto.